לוקי, דוברמן יפיפה בן שנה, החליט להיות נאמן לשם המיתולוגי שנתנו לו ולהסתבך בצרות. לוקי, דוברמן יפיפה בן שנה, החליט להיות נאמן לשם המיתולוגי שנתנו לו ולהסתבך כל פעם בצרות. בפעם הנוכחית הוא הגיע אלינו לבדיקה לאחר שנראה ירוד וחסר תאבון.
בצילום רנטגן שבוצע על ידי ד"ר גבי לא היה שום מקום לטעות - בתוך הקיבה של לוקי ישב לו בבטחה גוף זר בצורת מוצץ או פטמת בקבוק.

DOG Abdomen LA 24 03 2020 20 15 44 267

על הדבש ועל העוקץ

 

גוון המסכנה, רק בת 4 חודשים וכבר הספיקה להסתבך בצרות.
גוון הקטנטונת הגיעה אלינו לאחר שהפנים שלה ורגל ימין קדמית שלה התנפחו באופן פתאומי ובנוסף היא הקיאה. בעליה המסורים שמו לב לנפיחות במיידית והגיעו איתה במהרה לבית החולים.

gwen1

הרפתקאות בילבי

בילבי הקטנה הגיעה אלינו לבדיקה השבוע כשהיא בצרה צרורה - מזה יומיים בילבי מתקשה לאכול, מריירת כל הזמן ויש לה ריח רע מהפה. בנוסף בעליה שמו לב שהיא מגרדת את הפנים כל הזמן.
בבדיקה של חלל הפה התגלתה במידית הסיבה לצרה - חתיכת עצם שתקועה בין השיניים והחיך הקשה של בילבי.
bilbi1
 

חמש אבנים (ויותר...)

 
שלי המתוקה, כלבונת בת 9, הגיעה אלינו לבדיקה לאחר שבעליה שם לב שמזה מספר ימים היא משתינה בתדירות גבוהה מהרגיל ומדי פעם נראה דם בשתן. על פניו סימנים קלאסיים של דלקת בדרכי השתן.
שלי נבדקה על ידי ד"ר ורד וכחלק מהבדיקה הרפואית הכללית נעשה מישוש של הבטן במהלכו ד"ר ורד הרגישה איזורים נוקשים בשלפוחית השתן אשר החשידו לאבנים בשלפוחית.
בצילום רנטגן שנעשה לשלי התברר עד כמה שלי המסכנה סובלת – בצילום נראו לא אבן אחת ולא שתיים, אלא כמות בלתי נתפסת של אבנים הממלאות את כל חלל השלפוחית!

על חודו של קוץ

 

פאתי החתולה השובבה חזרה ברביעי בערב הביתה מהסיור היומי הקבוע שלה במושב. בניגוד לכל יום, הפעם כשפאתי חזרה בעליה שמו לב מיד שמשהו לא תקין – עין ימין שלה היתה עצומה, וגם לאחר שהם ניסו לנקות אותה בעדינות ראו שהיא לא פותחת את העין. בעליה הביאו אותה אלינו לבדיקה. ד"ר מיכל פרידמן השתמשה באלחוש מקומי לעין ובעדינות ובסבלנות ביצעה בדיקה יסודית של העין בה נראה שפאתי סובלת מדלקת חריפה של הלחמית מסביב לגלגל העין, ובצביעה מיוחדת עם חומר שנקרא פלורסצאין הזורח באור אולטרא-סגול נראה כיב גדול מאד ורחב מאד על גלגל העין. כיב על גלגל העין הינו למעשה פצע – חוסר של שכבות התאים הבונות את הרקמה. ללא טיפול כיב, כמו בכל איבר אחר בגוף, עשוי להעמיק ולגרום לנזק חמור מאד ואפילו בלתי הפיך לעין עצמה.

pati

 

ציפורים כועסות

טדי, בוסטון טרייר שובב, הגיע אלינו לבדיקה לאחר שהקיא צעצוע דינוזאור שניסה לנשנש... בעליו של טדי לא ראו אותו בעת מעשה (אחרת מן הסתם סיפורנו היה נגמר אחרת), אבל ראו אותו מקיא חתיכות דינוזאור. למרות שהדינוזאור הסורר יצא טדי המשיך להרגיש לא טוב ולהקיא, נראה מדוכא ואפאטי ולא התעניין בכלל באוכל (סימן מחשיד ביותר).
בבדיקה של ד"ר מיכל פרידמן טדי נראה כאוב במישוש הבטן והועלה חשד לגופים זרים נוספים במערכת העיכול.
צילומי הרנטגן של טדי חשפו בפנינו מיד את התמונה המלאה – הדינוזאור היה האחרון בשרשרת הצעצועים שטדי אכל. לפניו הספיק טדי לנשנש לא אחד אלא שני צעצועי אנגרי בירדס!

engribirds2 engribirds3

 

 

גם אנחנו מצליחים להיות מופתעים כל פעם מחדש...

קיטי, חתולה צעירה ופעלתנית, הגיעה אלינו לבדיקה בשל בעיה יוצאת דופן – הבעלים שלה שמו לב לחוט מבצבץ מישבנה. עד לאותו יום קיטי הרגישה מצויין, אכלה ושתתה. בצהריים שמו לב כי היא מעט חסרת מנוחה ויש חוט המבצבץ מפי הטבעת שלה. בעליה המסורים עקבו בדאגה לראות אם החוט יתקדם ויצא. לא רק שלאחר כשעתיים נראה היה שאין התקדמות, אלא שקיטי גם החלה להקיא בצורה קשה. בשלב זה בעליה הבינו שמצבה מתדרדר והביאו אותה מיידית אלינו לבדיקה.

 

kitty1

מייק הלוחם בנחשים

 

מייק, פיטבול מתוק להפליא אשר ניצל מהתעללות, הגיע אלינו לבדיקה בשבת מוקדם בבוקר לאחר שהוכש על ידי נחש. בעליו של מייק התקשר בחירום מייד כשראה את מצבו של מייק והודיע לנו שהוא בדרך עם הכלבלב.

mike1 mike2

 

כחוט השערה

הסיפור הבא, כמו תמיד, מתרחש בשבת...
מוצאי שבת, 24:00 בלילה, ד"ר מיכל מקבלת טלפון חירום –החתולה מיו מקיאה ללא הרף. בשיחה קצרה התברר שהחתולה לא רק מקיאה אלא כאובה מאד ועל כן הבעלים התבקשו להגיע במהרה לבדיקה.
כשמיו הגיעה למרפאה מצבה נראה עגום – רגע אחד היא עירנית ומתעניינת בסביבה, וברגע השני היא מתפתלת מכאבים בתוך הכלוב. היתה רק בעיה אחת עיקרית – מרוב כאב מיו היתה תוקפנית ביותר ולא אפשרה לבדוק אותה. לאחר שד"ר מיכל חטפה אי אלו שריטות בנסיון לבדוק את החתולה, הוחלט בלית ברירה לטשטש אותה על מנת לרדת לשורש הבעיה.
 
lfb1
 

 

מחלקת יולדות, ליום אחד ומיוחד...

יום שלישי, שמונה בבוקר, כשלפתע נכנסו שני נערים עם כלבה קטנה מחוסרת הכרה על הידיים. מסתבר שמדובר בבמבי הפינצ'רית שהיתה בהריון מתקדם ושככל הנראה ניסתה להמליט כל הלילה ללא הצלחה עד אובדן כוחותיה. ד"ר עמיחי מורשת שבדיוק נכנס לבית החולים החל מיד לטפל בכלבה בסיוען של האחיות הוטרינריות שרון וסתיו. נראה שבמבי במצב גרוע מאד – היא היתה חלשה מאד, שכבה  על צידה ללא יכולת לעמוד וללא תגובה לסביבה. היא נראתה כאילו היא בנשימותיה האחרונות והסבל הרב ניכר במבט שבעיניה. הסתבר שבמבי ניסתה במהלך כל הלילה ללחוץ ולהמליט את הגורים ללא הצלחה והגיעה אלינו במצב של התייבשות כשכל מאגרי הסוכר והסידן בדם שלה התכלו לחלוטין. במבי היתה בסכנת חיים מיידית.
 
bambi1
 

נאחז באויר...

ג'ינג'ר, חתול קופצני ושובב בן שנה, הגיע אל בית החולים לבדיקה אצל ד״ר עמיחי מורשת עם תלונה שנראה כי הוא מתנשף מאד אחרי כל מאמץ קטן וסובל מאפיזודות שיעול קשות. היה ברור שהוא סובל מאוד ממצבו. הוא אומץ על ידי בעליו רק כחודש וחצי קודם לכן ולא היה ידוע על בעיות קודמות. 
בצילומים שנעשו לג'ינג'ר, התבררה במהרה הסיבה הדרמטית לקשיי הנשימה – חלל בית החזה שלו היה מלא באברי מערכת העיכול! הוא סבל מבעיה הנקראת בקע סרעפתי – מצב בו שריר הסרעפת נקרע וכתוצאה מכך איברי הבטן זזים ממקומם אל תוך בית החזה ודוחקים את הריאות ומקשים על פעילות הריאות והלב מחד ועל פעולת העיכול מאידך.

hernia lat hernia VD

 

חסימת השתן של אלישע

 

יום שבת אחה"צ ד"ר עירית, הרופאה הכוננית, מקבלת טלפון חירום ממשפחת רוזן - החתול אלישע נראה לא טוב. מדובר בחתול חצר אשר מגיע אל בית המשפחה רק על מנת לקבל אוכל מדי פעם. בשבת כשהוא הגיע לאכול הם שמו לב כי החתול נראה כאוב, מילל הרבה ומתקשה בתזוזה.
ד"ר עירית בדקה את החתול ואבחנה מיד את הבעיה - אלישע סובל מחסימה בדרכי השתן. במישוש הבטן של החתול הורגשה שלפוחית שתן גדולה מאד ונוקשה, והחתול לא הצליח להשתין בכוחות עצמו.
 
elisha1
 

 

שבת בבוקר יום יפה,
והחתולה לפה, חתולה בריטית יפיפיה, החליטה שזה הזמן המתאים להמליט. לפה, שהיתה בהריון מתוכנן ומתועד התחילה המלטה תקינה לחלוטין ורגועה. הגור הראשון כבר יצא ועבר ניקוי וטיפוח יסודי על ידי האם הגאה. הבעלים של לפה המתינו בסבלנות וחיכו, אך שום דבר נוסף לא קרה. שעה, שעתיים ושלוש עברו ועדיין שום גור נוסף לא יוצא למרות נסיונות המלטה. לאחר שיחה טלפונית עם ד"ר עמיחי הוחלט להביא אותה לבית החולים הוטרינרי לראות מה מצבה.
בצילומים שנעשו נראו בבירור עוד 3 גורים הנמצאים עמוק בקרני הרחם וממאנים לצאת.
lafa1 
 

 

זהירות, דקל ננסי!!!

 
דקל ננסי (ציקאס;  Sago Palm - Cycas revoluta) הינו צמח נוי הנפוץ בגינות ציבוריות ובבתים פרטיים. מדובר בצמח בעל קליפה סיבית ונוקשה ועלים דוקרניים (אם כי לעיתים טעימים), ולכן לרוב בעלי חיים נמנעים מאכילה שלו. לצערנו,
בחודשים האחרונים הגיעו אלינו שני מקרים טראגיים של גורות צעירות, מבתים שונים, אשר אכלו בהזדמנויות שונות את הצמח והגיעו אלינו עם הרעלה חמורה.
 
cycas
 

 

התפוח לא נפל רחוק מספיק (מהכלב...)

הסיפור שלנו מתחיל, כמו תמיד, בשבת בבוקר (כי זו השעה הכי טובה לחירומים).
סול, פקינז בן שנתיים, כנראה לא ידע שראש השנה כבר חלף, והחליט שהוא ממש רוצה תפוח בדבש. הוא ישב וחיכה בסבלנות להזדמנות הראשונה שתהיה לו, ומייד כשראה חתיכת תפוח נופלת על הרצפה הוא ישר רץ לאכול אותה.
רק בעיה קטנה אחת – החתיכה היתה גדולה מדי, וסול היה תאוותן מדי. ״הוריו״ שראו את הכל קורה ניסו לעצור בעדו אבל לא הספיקו והוא ניסה לבלוע את התפוח, החל להשתנק והתמוטט.
apple1
 

זהו עצם העניין

 
שושי, רועה קווקאזית ענקית אצילית ויפהפיה אמיתית שהליכתה במרפאה כולה אומרת הדרת כבוד, הגיעה אלינו אתמול בערב אחרי שמצאה חתיכת עצם גדולה בטיול והחליטה "לשאוב" אותה במהירות לפני שמישהו ישים לב. 
תנועות לשון נואשות וגירוד הפה עם הרגליים הבהירו לבעליה לאחר בדיקה מהירה את הדבר הנורא:
העצם נתקעה וננעלה לשושי לרוחב החיך, בחלקו העליון האחורי של חלל הפה, בין השיניים הטוחנות.
 
shoshi1
 

ומה הקשר בין מחט לת....?

להלן שני סיפורים עם מוסר השכל אחד...

 

כמו שאומרים, צרות באות בצרורות.

שני כלבלבים צעירים, שני סיפורים שונים יום אחרי יום, אבל עם אותו גורם...

המקרה הראשון הגיע ביום ראשון בערב, גופי, פוינטר חמוד, עוד לא בן שנה. הכלבלב כנראה רצה צומי והחליט לחטוף ל״אמא״ מהשולחן חוט ומחט, ובלע אותם אל מול עיניה המשתאות. הוא כמובן הובהל במהירות אלינו לבית החולים. בצילום רנטגן ניתן היה לראות בבירור את המחט יושבת לה בנחת בקיבה ממש כמו פצצת זמן מתקתקת בסרט מתח.

 

needle_stom
החץ מסמן את המחט של גופי, יושבת בבטחה בתוך הקיבה

 

 

סיפור עם סוף טוב (לא לדאוג)...

שבת, שש בבוקר, דר' מיכל תורנית השבת מקבלת שיחה בהולה – פושקין החתול מפרפר ורועד. ההנחיה הייתה חד משמעית – יש להביא את החתול מייד לבית החולים.

ים השיבולים שמסביב...


seed


בשבת האחרונה הגיעו אלינו שני מקרי חירום שונים, אחד בחתול ואחד בכלבה. המכנה המשותף - פגיעות מלענים.

לכבוד הקיץ שהגיע...

juice_xray

הסיפור מתחיל בשבת בצהריים (כמו תמיד) בשיחה טלפונית בהולה למרפאה:  ג'וס הכלב יצא לטיול קיצי בחוף הים. הוא כל כך נהנה ממשחק המטקות של בעליו והחליט גם הוא להשתתף. אבל ג'וס לא הבין כל כך את חוקי המשחק והחליט לבלוע את הכדור.

"מה לעשות?" שאל אותנו הבעלים.

ובעוד השיחה הטלפונית בעיצומה, החליט ג'וס שהמשחק מאוד מוצא חן בעיניו, והמשיך לשחק עם עוד אנשים על החוף. וכך בלע עוד כדור... אל מול עיניו המשתאות של בעליו...

ההנחיה שנתנו לו הייתה חד משמעית – יש להגיע מייד למרפאה על מנת להוציא את הכדורים. אמנם מדובר בכלב גדול, אך לא כל מה שנכנס דרך הפה יכול להמשיך הלאה, וישנה סכנה שהכדורים יתקדמו מהקיבה, במורד מערכת העיכול, אל המעיים, ובשל הקוטר הצר של המעי - הכדורים ייתקעו ויגרמו לחסימה מסכנת חיים.

 

בולי החתול המעופף

בולי המקסים, חתול הימלאיה לבן יפהפה בן 4, הגיע לבדיקה שגרתית שמח וערני. קשה להאמין שלפני שנה היו חייו תלויים על בלימה.
הכול התחיל לפני כשנה בטלפון בהול – בולי נפל מהקומה החמישית והוא מדמם. מאחר שאמא של בולי הייתה לבדה בבית עם תינוק שילדה לא מכבר, נסע מיד ד"ר עמיחי מורשת להביא אותו בדחיפות לבית החולים הוטרינרי רחובות.
בבדיקות שנערכו לבולי נמצא כי בגלל עוצמת המכה הייתה לו פגיעה ריאתית ושבר של הלסת התחתונה. בולי אושפז תחת השגחה צמודה למספר ימים וקיבל טיפול אינטנסיבי, עד שהיה יציב דיו לעבור ניתוח שבמהלכו קובע השבר בלסתו באמצעות התקן אורתופדי מיוחד. הניתוח עבר בהצלחה וכעבור יומיים שוחרר בולי לביתו להמשך ההחלמה.

bully_jaw

סיפור שיש בו כלב שעון ובית חולים וטרינרי


שבת בצהריים מתקבלת במוקד החירום של בית החולים הוטרינרי רחובות הודעה: ״טוטו בלע שעון״. כשהרופאה הבינה שהאחד באפריל חלף לפני כשבועיים הסתבר שטוטו כלב הבולדוג האנגלי של משפחת ש. הצליח לבלוע שעון יד יחד עם הרצועה. בתחילה כשבעליו ראו אותו עם השעון בפה עוד ניסו לעצור בעדו, אך ללא הועיל והשעון החליק פנימה ואיננו.

toto_lateralענבי הזעם

 

שבוע שעבר הגיע למרפאתנו מקרה חמור של הרעלת ענבים. מדובר בכלב בן 7 חודשים מגזע קטן אשר החל להקיא ולשלשל לאחר שאכל אשכול ענבים שלם. בדיקות הדם שנערכו הצביעו על פגיעה כלייתית חמורה. הכלב חובר במהרה לטיפול נוזלים ורידי. מטרת הטיפול הינה לשטוף את הרעלנים מהדם ולאפשר לכליות להתאושש. כבר לאחר יום הכלב הרגיש יותר טוב, הפסיק להקיא וחזר לאכול. לאחר כמה ימי טיפול נראה שיפור במדדי הכליה שלו והכלב שוחרר לביתו שמח ומכשכש בזנב. הכלב יצטרך לאכול מזון רפואי המתאים לחולי כליות ולהיות בהמשך מעקב אחר תפקודי הכליה שלו.

אמא'לה, נחש!

 

הקיץ הגיע ואיתו הנחשים !
המקרה האחרון של הכשת נחש ארע בחצר פרטית ברחובות בה משחקים ילדים . "למזלינו " הפעם הנפגע היה הכלב המשפחתי וגם הוא למרבה השמחה יצא בנס מהארוע.
באישון לילה התעוררו בני משפחתו של גולדי מנביחות רמות שהגיעו מכיוון החצר. הבעלים יצא ולתדהמתו ראה את גולדי נאבק בנחש צפע גדול ומאיים . הוא מיהר להרחיק את הכלב מהמקום ואילו הנחש נעלם בדשא.

גולדי הובהל מיידית לבית החולים , שם גילינו שהוכש על ידי הנחש בפניו.

הנחש:

s2

s1

קיטי הפכה לאמא למרות הכל

 

באחד הימים הגיעה לבית החולים הוטרינרי קיטי - חתולה מקסימה וידידותית. קיטי היתה בהריון מתקדם והבעלים חיכו בכליון עיניים להמלטה. אך כשהגיעו, היה ברור שקיטי חולה מאוד. היא היתה אפטית וחלושה ובעליה סיפרה שמזה כמה ימים רואים הפרשות דמיות אך ההמלטה לא התחילה. בבדיקה נתגלתה הפרשה וגינלית דמית מוגלתית בכמות רבה. היה ברור שהגורים אינם עוד בחיים, לצערנו, ושהרחם מודלקת. הצוות הרפואי הסביר לבעלים המודאגים שלא די שקיטי כבר לא תהיה אמא, אלא שהיא נמצאת בסכנת חיים!