ישנן מספר מחלות המועברות ע"י פרעושים או הקשורות לנגיעות בהם.

מיקופלסמה (המוברטונלה) – אנמיה מדבקת בחתולים

 

גורם המחלה הינו חיידק הנקרא Mycoplasma haemofelis. ישנו קשר ישיר בין נגיעות בפרעושים והידבקות במחלה. הטפיל פוגע בתאי הדם האדומים של החתול וגורם להרס שלהם וכתוצאה מכך לאנמיה וצהבת.הסימנים של המחלה כוללים חום, חוסר תאבון, חולשה, חיוורון ריריות כתוצאה מאנמיה וצהבת עקב הרס תאי הדם האדומים. לעיתים החתול פשוט נראה ירוד, מכונס בעצמו וכאוב (בשל החום).

אבחון:

המחלה ניתנת לאבחון על ידי משטח דם ובדיקות דם ספציפיות.

טיפול:

המחלה ניתנת לטיפול על ידי אנטיביוטיקה מתאימה. הטיפול ניתן בבית על ידי הבעלים. יש להגיע עם החתול לביקורות ובדיקת דם חוזרת במהלך הטיפול. אם המחלה מתגלית בשלב מאוחר הטיפול מורכב יותר ודורש אשפוז עם טיפול משולב בתרופות נוספות ועירויי דם.

מניעה:

טיפול נכון תקופתי נגד פרעושים יכול למנוע הדבקה. יש לקחת בחשבון שחתול ביתי שלא יצא מהבית מימיו יכול גם הוא להידבק במחלה! אנו מביאים את הפרעושים הביתה (נישאים על גבי הנעליים או הביגוד שלנו).

 

תולעי סרט (שטוחות)

פרעושים נושאים בגופם את שלב הביניים של התולעים השטוחות. כאשר הכלב/החתול מלקקים ומנקים את עצמם הפרעוש נבלע והלרוות שהיו בתוך הפרעוש מתיישבות ומתפתחות במערכת העיכול של בעל החיים. נגיעות גבוהה בתולעים עשויה לגרום לשלשולים, הקאות, בעיה בספיגת מזון ותת תזונה (במיוחד בגורים). לכן, כל חיה אשר אובחנה כנגועה בתולעי סרט חייבת לקבל טיפול נגד פרעושים במקביל!

 

אנמיה

נגיעות גבוהה בפרעושים, במיוחד בגורי כלבים וחתולים, עשויה לגרום לאנמיה משמעותית כתוצאה מאבדן דם (הפרעושים ניזונים מדם החיה). ישנה חשיבות מרובה בטיפול נגד פרעושים בגורים!

 

אלרגיה לפרעושים

האלרגיה הנפוצה ביותר בקרב כלבים וחתולים. מדובר בתגובה הנגרמת כתוצאה מעקיצת הפרעוש. במקרה זה החיה סובלת מקרחות, פצעים וגרד תמידי בעור שהולך ומחמיר גם לאחר שפרעושים כבר הודברו. במצב זה יש לפנות לטיפול וטרינרי מתאים על מנת למנוע התדרדרות לפצעים נרחבים בעור. טיפול סדיר ונכון נגד פרעושים יכול למנוע או לצמצם את התגובה האלרגית.

 

 

מאת ד"ר מיכל הראל, ד"ר רעות אקסלרוד