גורמי הרעלה נפוצים (יותר ופחות) אשר חשוב לכל בעל כלב וחתול להכיר:

חומרי הדברה

  • קוטלי חרקים: חומרי הדברה ממשפחת הזרחנים האורגניים וקרבמטים. גורמים לסימנים עצביים שונים (החל מרעידות וריור ועד עוויתות) ופגיעה במערכת העיכול ובלב.
  • קוטלי חלזונות: גורם להקאות, שלשולים רעידות ועוויתות.
  • קוטלי מכרסמים: אנטי קואגולנטים – פוגעים במערכת הקרישה. גורם לדימומים באזורים שונים בגוף. הסימנים להרעלה יכולים להופיע עד מספר ימים לאחר אכילת הפיתיון והסימנים אותם החיה מראה תלויים במיקום הפגיעה. במידה ויש דימום פנימי (אל חלל הבטן או בית החזה) לא בהכרח נראה דימומים חיצוניים. מדובר בהרעלה אשר משפיעה לטווח ארוך (שבועות) אך יש לה אנטי-דוט זמין ונוח לשימוש ועל כן יש להגיע לטיפול כמה שיותר מהר עוד לפני הופעת סימנים.
  • קוטלי עשבים – סוגים מסוימים של קוטלי עשבים גורמים לפגיעה קטלנית ובלתי הפיכה בריאות.
  • חומרי הדברה לחיות (אמפולות כנגד פרעושים וקרציות) – ההרעלה הנפוצה ביותר הינה בחתולים אשר שמים עליהם אמפולות של כלבים המכילים חומר הדברה נגד קרציות (מכילים פירתרינים). הרעלה זו גורמת לסימנים עצביים חמורים מאד (למידע נוסף).
  • הרעלות נוספות מתרחשות כאשר משתמשים בחומרי הדברה במינון לא מתאים, דהיינו חלוקת אמפולות גדולות בין מספר חיות או מתן אמפולה המיועדת לכלב גדול, על כלב קטן.
  • רוב האמפולות הוטרינריות להדברה כנגד פרעושים וקרציות בטוחות לשימוש. יש להשתמש באמפולות לאחר התייעצות עם הווטרינר המטפל ואך ורק על פי ההתוויה שלהם למשקל וסוג החיה.
  • בכל חשד להרעלה יש לשטוף מייד את החיה ולפנות במהירות לווטרינר.

 

דלקת רחם הינה מחלה מסוכנת שברוב המקרים מסתיימת בניתוח חירום להסרת הרחם הפגוע.

המחלה מופיעה בכלבות בוגרות, ויכולה להופיע גם בחתולות. דלקת רחם מתפתחת כחודשיים לאחר הייחום כתוצאה משגשוג של בלוטות רירית הרחם ותאי דלקת בדופן הרחם.

 

uteruspyometra1

הכשות נחש הינן נפוצות מאד באיזורנו. עד כה רוב מקרי ההכשה אשר הגיעו לבית החולים הסתיימו בהצלחה, אולם ישנם מקרים מצערים בהם ההכשות הינן פתאליות בכלבים.

הנחש הארסי הנפוץ באיזורנו הינו הצפע הארצישראלי (אך ישנם נחשים ארסיים נוספים), אשר מאופיין בדוגמת  V על הראש הממשיך בצורת זיגזג שחורה על רקע גוף חום.

s1

s2

 

זהירות ! מכת חום !

מהי מכת חום?

רקע כללי

טמפ' הגוף  הנורמאלית של כלבנו נעה בין 38-39.5. על מנת לשמור על טמפ' זו יש צורך באיזון עדין בין ייצור חום לאיבוד חום. ייצור חום של הגוף נעשה בזמן פעילות גופנית כמו ריצה והליכה אך גם בזמן פעולות פחות נראות לעין כמו עיכול מזון ואפילו שינה. איבוד חום – זו הדרך של הגוף לקרר את עצמו.  לכלבים יש רק מס' קטן של בלוטות זיעה בכפות הרגליים. על מנת לקרר את עצמם הם נושמים בפה פתוח ומקררים את עצמם דרך אידוי (אובדן מים). פעולה זאת נקראת הלחתה. דרכי קירור נוספות הן על ידי העור. לעור יש שטח פנים גדול והזרמת דם אליו מאפשרת קירור מהיר ובלבד שהסביבה שבה נמצא הכלב נמוכה מטמפרטורת הגוף שלו.

 

מכת חום - כאשר ייצור החום גבוה יותר מאיבוד החום, שיווי המשקל נפגע וטמפ' הגוף עולה מעל הערך הנורמאלי.

הרבה פעמים אנו נתקלים במכות חום בימי הקיץ. בימים אלו, כאשר טמפ' הסביבה גבוהה והאוויר לח כל פעילות גופנית ולו הקלה ביותר תגרום להתחממות הגוף. הכלב ינסה לחפש מקום מוצל, ילחית אינטנסיבית בפה פתוח ויחפש מים. במידה ולא יוכל לעשות זאת גופו ימשיך להתחמם וטמפ' הגוף תמשיך לעלות עד לרמה של מכת חום.

חסימת שתן בחתול/ FUS /FLUTD

 

מחלה שהיא מקרה חירום! נפוצה אצל חתולים זכרים ויכולה לגרום למוות תוך שעות ספורות ללא טיפול!