שעלת המכלאות (kennel cough) הינה מחלה מטרידה מאד, הן לבעלים והן לכלבים בגלל מופע השיעולים האקוטי אשר עשוי להיות מבהיל מאד בהתחלה.

במהלך מחלה זו הרבה אנשים חושבים בטעות שלכלב תקוע משהו בגרון. הדרך לבדוק זאת היא לתת לו דבר מה טעים לאכול כמו חתיכת בשר או נקניק. כלב שבלע ללא בעיות סביר להניח שאין לו משהו תקוע בגרון ואם הוא אכן משתעל יש בהחלט חשד לשעלת.

מלבד השיעולים הכלב עשוי להראות אי סבילות למאמץ, החמרת השיעולים במאמץ והתרגשות, הפרשות מהנחיריים,פליטות וריור וכן חוסר תאבון וחום.

סימני המחלה מתחילים להופיע מספר ימים עד שבועיים מההדבקה. המחלה עצמה עשויה להמשך שבועיים (גם עם טיפול) כאשר תתכן החמרה של הסימנים.

 


 

גורם המחלה:

המחלה נגרמת בעיקר על ידי החיידק בורדטלה ברונכיספטיקה (Bordetella bronchiseptica) ובנוסף מלווה בזיהומים ויראליים (בין השאר בוירוס הפאראינפלואנזה ואדנו-וירוס אשר מכוסים בחלקם בחיסון המשושה).

המחלה מועברת ע״י אירוסול (תפליט נשימה) של כלב נגוע לכלב בריא בקשר ישיר ולא דרך הסביבה. מסיבה זו המחלה נפוצה בעיקר בסביבות מרובות כלבים כדוגמת פארקים לכלבים, אך עם זאת כלבים רבים נדבקים במחלה רק מעצם הטיול ומעבר על פני כלבים נוספים.

המחלה לא מועברת לבני אדם!

אבחון:

אם חלילה כלבכם נדבק מומלץ להביא אותו לבדיקה ולטיפול. אבחון המחלה נעשה על ידי הוטרינר על סמך סימנים קליניים ובדיקה פיזיקלית יסודית של הכלב. חשוב להדגיש כי אין מדובר במחלה מסוכנת במיוחד אם מקפידים על טיפול נכון.

טיפול:

מאחר ומדובר במחלה מולטיפקטוריאלית (גורמים רבים מעורבים בהדבקה) יש צורך לטפל בכלב ולא לאפשר למחלה להתקדם ולדעוך ללא טיפול.

  • המרכיב החיידקי דרוש טיפול אנטיביוטי. ללא טיפול המחלה עשויה להחמיר ולהתפשט מדרכי הנשימה העליונות, במורד מערכת הנשימה ולהתדרדר לדלקת ריאות.
  • בנוסף לטיפול התרופתי על הכלב להיות במנוחה לתקופה של שבועיים.
  • יש לעבור לטיול עם רתמת גוף ולהמנע מקולר מאחר והגירוי בצוואר מחמיר את השיעול.
  • מין הראוי כי בעלי כלבים אשר כלבם חולה לא יביאו את הכלב לגינת הכלבים ולא יתרמו להדבקה של כלבים נוספים.
  • בעלי כלבים בריאים - בזמן שהותכם בפארק כלבים שימו לב להתנהגות הכלבים האחרים בסביבה וודאו שאינם משתעלים. מנעו מגע בין כלבכם לכלבים חולים.
חשוב לנו לציין שישנה גישה רפואית וטרינרית שגורסת שאין צורך לטפל במחלה שכן קיים סיכוי סביר להחלמה גם ללא טיפול. הסיבה שאנו ממליצים על טיפול היא החשש מסיבוכים קשים באחוז לא מבוטל של כלבים ללא טיפול. מעבר לכך ההתרשמות הסובייקטיבית שלנו היא שטיפול מקצר משמעותית את זמן המחלה וגם מקצר את משך הזמן המדבק שלה.
כלב שלא החלים מהמחלה בתוך זמן סביר יש לחזור עימו לביקורת ואז יש להניח שיורחבו הבדיקות כדי לשלול מחלות קשות אחרות.

חיסון:

יש למחלה חיסון אשר ניתן ישירות למעברי האף של הכלב ולא בזריקה כפי הנהוג בחיסונים אחרים. החיסון עצמו עשוי לגרום לכלב לסימני מחלה קלים. מסיבה זו כלבים אשר נכנסים לפנסיון (אשר דורש מתן החיסון) צריכים להתחסן עד מקסימום שבועיים לפני הכניסה לפנסיון. 
החיסון המשושה השנתי מאפשר רמת חסינות מסויימת כנגד חלק מהוירוסים המעורבים במחלה ועל כן גם בכלבים מבוגרים יש להקפיד על מתן החיסון אחת לשנה (בנוסף לסיבות רבות אחרות).

 

רפואה שלמה

 

מאת ד"ר מיכל הראל

פרעושים:flee

הפרעוש (Ctenocephalides felis felis) הינו חרק קטן בעל צבע חום-שחור כהה הנפוץ מאד במדינתנו (ואין לבלבלו עם פישפש, חרק קטן אחר הפוגע באנשים אך לא בחיות מחמד). לפרעוש מספר שלבי חיים החל מביצה ועד לבוגר. הפרעוש הבוגר ניזון מדמם של יונקים. הנקבות מטילות ביצים על גוף המאכסן (כלב או חתול) וביצים אלו מתפזרות בסביבה. חשוב להבין כי רק חלק קטן ממחזור חייו של הפרעוש נמצא על הכלב או החתול, ורוב רובו בסביבתו. הגולם של הפרעוש מכוסה במעטפת דביקה, ויכול להדבק לבגדים ולנעליים. לכן גם חיה שמעולם לא יוצאת מהבית יכולה להדבק בפרעושים שאנו הבעלים מביאים הביתה. מלבד עקיצות ומציצת דם פרעושים מעבירים או גורמים למספר מחלות.

טיפול נכון נגד פרעושים באופן סדיר לבעל החיים חשובה במניעת עקיצות והעברת מחלות. בשל אורך חייו של הפרעוש לעיתים רבות יש צורך גם בהדברה סביבתית.
ישנם מגוון חומרים לטיפול בחיות המחמד כנגד פרעושים. חשוב להיוועץ עם הוטרינר המטפל על מנת להתאים את הטיפול הבטוח והנכון לחיית המחמד שלכם. פנו אלינו לקבלת הסבר וטיפול מתאים כנגד פרעושים.

 

flee_2
פרעוש חי נראה על החיה כנקודה קטנטנה ומקפץ למרחקים גדולים

 

 

ישנם 3 סוגים של מחלות המועברות על ידי קרציות לכלבים וחתולים:

  • קדחת קרצית (Erlichiosis) - נגרם ע"י חיידק ממשפחת הריקציה Rickettsia בכלבים.
  • בבזיוזיס (Babesiosis) – נגרמת ע"י פרזיט הנקרא בבזיה בכלבים.
  • הפטוזואונוזיס (Hepatozoonosis) – נגרם ע"י פרזיט הנקרא הפטוזואון בכלבים וחתולים.

יש לזכור  שאותה קרציה יכולה לשאת את שלושת הפתוגנים ולהדביק אותו במס' מחלות בו זמנית. בארץ כל הסוגים מועברים על ידי קרצית הכלב החומה (Rhipicephalus sanguineus).

 

ישנן מספר מחלות המועברות ע"י פרעושים או הקשורות לנגיעות בהם.

מיקופלסמה (המוברטונלה) – אנמיה מדבקת בחתולים

 

גורם המחלה הינו חיידק הנקרא Mycoplasma haemofelis. ישנו קשר ישיר בין נגיעות בפרעושים והידבקות במחלה. הטפיל פוגע בתאי הדם האדומים של החתול וגורם להרס שלהם וכתוצאה מכך לאנמיה וצהבת.הסימנים של המחלה כוללים חום, חוסר תאבון, חולשה, חיוורון ריריות כתוצאה מאנמיה וצהבת עקב הרס תאי הדם האדומים. לעיתים החתול פשוט נראה ירוד, מכונס בעצמו וכאוב (בשל החום).