פרעושים:flee

הפרעוש (Ctenocephalides felis felis) הינו חרק קטן בעל צבע חום-שחור כהה הנפוץ מאד במדינתנו (ואין לבלבלו עם פישפש, חרק קטן אחר הפוגע באנשים אך לא בחיות מחמד). לפרעוש מספר שלבי חיים החל מביצה ועד לבוגר. הפרעוש הבוגר ניזון מדמם של יונקים. הנקבות מטילות ביצים על גוף המאכסן (כלב או חתול) וביצים אלו מתפזרות בסביבה. חשוב להבין כי רק חלק קטן ממחזור חייו של הפרעוש נמצא על הכלב או החתול, ורוב רובו בסביבתו. הגולם של הפרעוש מכוסה במעטפת דביקה, ויכול להדבק לבגדים ולנעליים. לכן גם חיה שמעולם לא יוצאת מהבית יכולה להדבק בפרעושים שאנו הבעלים מביאים הביתה. מלבד עקיצות ומציצת דם פרעושים מעבירים או גורמים למספר מחלות.

טיפול נכון נגד פרעושים באופן סדיר לבעל החיים חשובה במניעת עקיצות והעברת מחלות. בשל אורך חייו של הפרעוש לעיתים רבות יש צורך גם בהדברה סביבתית.
ישנם מגוון חומרים לטיפול בחיות המחמד כנגד פרעושים. חשוב להיוועץ עם הוטרינר המטפל על מנת להתאים את הטיפול הבטוח והנכון לחיית המחמד שלכם. פנו אלינו לקבלת הסבר וטיפול מתאים כנגד פרעושים.

 

flee_2
פרעוש חי נראה על החיה כנקודה קטנטנה ומקפץ למרחקים גדולים

 

 

קרציות: tick_1

הקרצית החומה (Rhipicephalus sanguineus) הינה הקרציה הנפוצה בארץ. מדובר בקרציה קשה (בעלת "שריון" מגן) התוקפת יונקים ומוצצת את דמם. המאכסן הנפוץ שלה הינו כלב אך היא יכולה להיצמד ליונקים רבים נוספים ובהם גם אנשים. כאשר הקרצית עולה על המאכסן היא מחדירה את גפי הפה שלה דרך עורו ומפרישה שכבת מלט דביקה המעגנת אותה למקומה. בזמן שהקרצית מוצצת דם היא מפרישה עם הרוק חומרים רבים ביניהם חומרים המונעים קרישה במקום הפציעה. חומרים אלו יכולים לגרום לתגובת גירוי מקומית.

לקרציה מספר שלבי חיים, כל אחד מהם מתקיים על גבי מאכסן שונה ויורד ממנו לפני המעבר לשלב החיים הבא. הנקבות הבוגרות גדולות יותר מהזכרים. כאשר הן צריכות להטיל את ביציהן הן יורדות מהמאכסן ומטילות בסביבה. נקבה בוגרת יכולה להטיל אלפי ביצים.

מלבד עקיצות ומציצת דם הקרציה מעבירה מספר מחלות אשר יכולות להיות קטלניות בכלב.

טיפול נכון נגד קרציות באופן סדיר חשובה במניעת עקיצות והעברת מחלות. מלבד הטיפול בחיית המחמד לעיתים יש צורך גם בהדברה סביבתית מסודרת כנגד קרציות.
ישנם מגוון חומרים לטיפול בחיות המחמד כנגד קרציות. חלק מהחומרים הניתנים לשימוש בכלבים רעילים מאד לחתולים! חשוב להיוועץ עם הוטרינר המטפל על מנת להתאים את הטיפול הבטוח והנכון לחיית המחמד שלכם. פנו אלינו לקבלת הסבר וטיפול מתאים כנגד קרציות.

 

 

ticks
בתמונה ניתן לראות קרציות קטנות לפני ארוחת דם לצד הקרציות הגדולות אשר ניזונו והתמלאו בדם החיה

 

תולעי מעיים:

ישנם מספר סוגי תולעים הנפוצים בכלבים וחתולים:

  • תולעים עגולות (הנפוצות ביניהם – Toxocara canis, Toxocara cati, Toxocara leonina) – בעלות צורה עגולה, דמוי ספגטי. נפוצות בעיקר בגורים ועוברות לגור מהאם דרך השליה בזמן ההיריון או דרך החלב בעת היניקה.
  • תולעי סרט (הנפוצה – Dipilidium caninum) – כשמן כך צורתן – שטוחות וארוכות. לרוב מועברות על ידי פרעושים. הפרעושים נושאים את הביצים וכשחיית המחמד מלקקת עצמה ובולעת פרעוש מתרחשת ההדבקה.

ישנם סוגים נוספים ופחות נפוצים בחיות מחמד. ההדבקה בהם יכולה להופיע על רקע טריפה של נבלות או יונקים אחרים בבעלי חיים המשוחררים בחוץ.

הדבקה בתולעים יכולה לגרום לבעיות עיכול וחסרים תזונתיים, שלשולים, דימום למערכת העיכול ואנמיה. בנגיעות גבוהה המצב יכול להיות מסכן חיים. שני סוגי התולעים עשויים להדביק בני אדם. ההדבקה נעשית על ידי מגע עם ההפרשות של חית המחמד ובליעה שלהם. לכן כל עוד מקפידים על היגיינה נכונה הסיכוי להדבקה נמוך. כמו כן הסיכוי להדבקה גבוה יותר בקרב ילדים ופעוטות הזוחלים על הרצפה. בבני אדם ההדבקה יכולה להיות קלה ולגרום לסימני אי נוחות אך לעיתים ישנה נדידה של התולעים מחוץ למערכת העיכול ואז ייתכנו סימנים חמורים בהתאם לפגיעה.

לעיתים כשישנה נגיעות של חית המחמד בתולעים ניתן לראות אותן בצואה או סביב פי הטבעת.

במקרה של הדבקה יש לפנות לוטרינר המטפל על מנת לקבל טיפול מתאים.

על מנת למנוע הדבקה יש להקפיד על טיפול סדיר נגד פרעושים גם בחיות שאינן יוצאות מהבית. מומלץ לתת תילוע פעם בחצי שנה גם ללא חשד להדבקה בתולעים. בבתים בהם ישנם ילדם קטנים ובחתולים אשר יוצאים מהבית על בסיס קבוע מומלץ לתלע כל 3 חודשים. פנו אלינו לקבלת הסבר וטיפול מתאים כנגד סוגי התולעים השונים.


תולעת הפארק (ספירוצרקה לופי):

אין מדובר פה על תולעת מעיים רגילה אלא על תולעת גוף כללית מסכנת חיים! הטיפול נגד תולעי מעיים אינו מונע הדבקה בת. הפארק! למידע נוסף על ת. הפארק, מניעה וטיפול לחצו כאן.