פרווה בריאה ומבריקה מעידה על בריאותו של הכלב ועל כך שהוא זוכה לטיפול נכון. כיצד נוכל לשמור על בריאות העור והפרווה של כלבנו?

sharpey


בכלבים בריאים ללא בעיות עור מיוחדות, מראה הפרווה תלוי ב-2 גורמים:

גורמים פנימיים: תזונה נכונה

בכדי לשמור על מראה פרווה יפה על הכלב לקבל מזון מאוזן הכולל בתוכו חומצות שומן חיוניות –כגון אומגה 3 ואומגה 6. חומצות אלו מצויות במזונות איכותיים (מזונות סופר פרימיום כגון: יוקנובה וסיאנס דיאט). אפשר גם להיעזר בתוספי מזון וטרינריים המיועדים לכך.  פנו אלינו ונשמח לייעץ לכם בנושא.

גורמים חיצוניים: טיפוח הפרווה ומניעת טפילים חיצוניים

 • חשוב להקפיד על טיפול עקבי כנגד פרעושים וקרציות. כיום ישנם מוצרים יעילים וקלים לשימוש . לכל כלב לפי תנאי מחיתו יש חומר מתאים. הנכם מוזמנים לפנות אלנו לייעוץ והתאמת המוצר המתאים לכם. היות ומזג האויר בישראל הוא חם ולח ברוב חדשי השנה - יש להקפיד על הטיפול כל השנה ולא רק בעונת הקיץ. בעת הצורך יש להדביר גם את הסביבה כדי למנוע הדבקות חוזרת.
 • הברשה - יש להבריש את פרוות הכלב באופן סדיר. כלבים ארוכי פרווה זקוקים להברשה יומיומית. ניתן להשיג מברשות מיוחדות לכך בחנויות לחיות מחמד. ההברשה מונעת קשרים, מסלקת את השיער המת ושומרת על ניקיון העור והשיער החי.
 • רחיצת הכלב - רחיצה תכופה אינה מומלצת היות והרחצה גורמת להסרת שכבת השומן הטבעית המגנה על עור הכלב. ניתן לרחוץ את הכלב אחת לחודש. כלבים החיים מחוץ לבית מומלץ לא לרחוץ יותר מפעם ב-3 חודשים. יש להשתמש בשמפו עדין לתינוקות או שמפו רפואי לכלבים. אם כלבכם מתלכלך לעיתים קרובות, ניתן להשתמש בשמפו יבש בשילוב הברשה במקום לרחצו.

נשירת שיער

נשירת שיער הינה תופעה נורמלית המתרחשת אצל כלבים החיים בישראל. באופן טבעי כלב מחליף את פרוותו בעת חילופי העונות באביב ובסתיו - אך כלבים שחיים בתוך בית ישראלי שמחומם לסרוגין בחורף וממוזג לסרוגין בקיץ - יסבלו מנשירה, ברמה זו או אחרת, כל הזמן. הפתרון לכך הוא הברשה תכופה בחורף, ובעונת הקיץ – תספורת (שמותאמת לפי גזע הכלב ורגישות עורו).

בעיות עור

כלבים סובלים מבעיות עור שונות ומגוונות. אם כלבך סובל מגירודים חוזרים ונשנים, קרחות בעור או פצעים יש לקחתו לוטרינר לאבחון וקבלת טיפול מתאים.

נסקור בקצרה מספר בעיות עור נפוצות:

 • אלרגיה לפרעושים:
  תופעה אלרגית הנגרמת מעקיצת הפרעוש. במקרה זה הכלב סובל מקרחות פצעים וגרד תמידי בעור שהולך ומחמיר גם לאחר שפרעושים כבר הודברו. במצב זה יש לפנות לטיפול וטרינרי מתאים על מנת למנוע התדרדרות לפצעים נרחבים בעור.
 • דמודקס:
  טפיל עור מיקרוסקופי שחי בזקיקי השיער של הכלב וגורם לקרחות בפרווה. האבחון מבוצע במרפאה בעזרת מיגרד עור לבדיקה מיקרוסקופית. הטיפול כולל זריקות ותרופות שהורגות את הטפיל ואז מתרחשת צמיחת שיער חדשה.
 • פטריה:
  גורמת לקרחות מגרדות בעור. בדרך כלל עוברת לכלב מחתולים איתם בא במגע ועלולה לעבור גם לבני אדם. הטיפול הינו תרופות אנטי פטריתיות (ולא משחות שעלולות לגרום לליקוק מקומי והחמרת המצב).
 • אלרגיה למזון:
  הסימנים דומים מעט לאלרגיה לפרעושים. הטיפול הינו החלפת המזון למזון רפואי היפו אלרגני בשילוב עם תרופות וטרינריות אנטי אלרגיות.
 • בעיות עור על רקע הורמונלי:
  לעיתים קרחות מסוימות בעור מעידות על בעיה פנימית הורמונלית למשל בתפקוד בלוטת התריס או יותרת הכליה של הכלב. האבחון הוא באמצעות בדיקות דם והטיפול כולל תרופות לאיזון הורמונלי.

בגלל הגיוון הרב בסוגי הבעיות והעובדה שלכל בעיה יש טיפול שונה - חשוב להגיע לאבחון אצל הוטרינר ולא לנסות לטפל לבד בכלב. פנו אלינו ונשמח לעזור לכם לשמור על בריאות העור והפרווה של כלבכם.