על חודו של קוץ

 

פאתי החתולה השובבה חזרה ברביעי בערב הביתה מהסיור היומי הקבוע שלה במושב. בניגוד לכל יום, הפעם כשפאתי חזרה בעליה שמו לב מיד שמשהו לא תקין – עין ימין שלה היתה עצומה, וגם לאחר שהם ניסו לנקות אותה בעדינות ראו שהיא לא פותחת את העין. בעליה הביאו אותה אלינו לבדיקה. ד"ר מיכל פרידמן השתמשה באלחוש מקומי לעין ובעדינות ובסבלנות ביצעה בדיקה יסודית של העין בה נראה שפאתי סובלת מדלקת חריפה של הלחמית מסביב לגלגל העין, ובצביעה מיוחדת עם חומר שנקרא פלורסצאין הזורח באור אולטרא-סגול נראה כיב גדול מאד ורחב מאד על גלגל העין. כיב על גלגל העין הינו למעשה פצע – חוסר של שכבות התאים הבונות את הרקמה. ללא טיפול כיב, כמו בכל איבר אחר בגוף, עשוי להעמיק ולגרום לנזק חמור מאד ואפילו בלתי הפיך לעין עצמה.

pati

 


בשל גודלו הרחב של הכיב והעובדה שפאתי חזרה כך בפתאומיות, ד"ר פרידמן חשדה שהוא נגרם כתוצאה מגוף זר שהיא נתקלה בו במהלך שיטוטיה. לאחר טיפול ראשוני בטיפות עיניים ושיכוך כאבים נעשתה בדיקה מתחת לכל העפעפיים (לכלבים וחתולים יש 3! עליון ותחתון כמו לבני אדם, ועפעף שלישי נוסף). תוך כדי בדיקה התגלה האשם – קוץ סורר, שיצא מצמח, ונתקע בקצהו האחד בלחמית העפעף העליון וחדר עד מתחת לעפעף השלישי. מרגע שהוצאנו את הקוץ כולנו הרגשנו את ההקלה המיידית שפאתי חוותה.

 

pati2

 

פאתי שוחררה הביתה עם המשך טיפול לכיב בעין הכולל טיפות עיניים ואנטיביוטיקה ובביקורת לאחר מספר ימין הכיב והדלקת החלימו ולא הותירו סימן.

 

pati3

חשוב מאד לדעת – בכל חשד לבעיית עיניים בחיות המחמד שלכם יש להגיע לבדיקה רפואית ולא לנסות לעקוב או לטפל לבד בבית, מאחר ולא ניתן לראות כיבים וגופים זרים ללא בדיקה מיוחדת. ללא טיפול מתאים עלול להיווצר נזק בלתי הפיך לעין. סימנים הדורשים בדיקה הינם מצמוץ תכוף ועצימת העין (סימן לכאב), הפרשות חריגות, אדמומיות או כל שינוי במראה העין.

רפואה שלמה!