על הדבש ועל העוקץ

 

גוון המסכנה, רק בת 4 חודשים וכבר הספיקה להסתבך בצרות.
גוון הקטנטונת הגיעה אלינו לאחר שהפנים שלה ורגל ימין קדמית שלה התנפחו באופן פתאומי ובנוסף היא הקיאה. בעליה המסורים שמו לב לנפיחות במיידית והגיעו איתה במהרה לבית החולים.

gwen1

gwen3

 

בבדיקה של גוון כל המדדים החיוניים שלה היו תקינים, היא היתה עירנית ומגיבה אך נצפתה נפיחות משמעותית של הסנטר, הצוואר וכל הרגל הימנית הקדמית ללא שום סימני כאב. בהסתכלות מעמיקה נמצא הגורם - עוקץ של דבורה נעוץ במרכז הסנטר! גוון המסכנה סבלה מתגובה אלרגית חריפה לעקיצת דבורה שהתבטאה בהקאות ונפיחות של הפנים והרגל. חשוב לציין כי בבעלי חיים רוב התגובות האלרגיות לעקיצות מתבטאות בנפיחות של איזור הפנים או גבשושיות בגוף, אך לעיתים אנו רואים תגובות אנפילקטיות חמורות ואף שוק אנאפילקטי מסכן חיים!
העוקץ חולץ וגוון קיבלה זריקות של אנטיהיסטמינים וסטרואידים, ולאחר השגחה שוחררה לביתה כשהיא מרגישה טוב.

 

gwen2
חשוב מאד - בכל מצב של נפיחות פתאומית המופיעה באיזור הפנים או בכל מקום אחר בגוף יש להגיע לבדיקה וטרינרית - תחילה יש צורך להחליט אם מדובר בתגובה אלרגית, זיהום/אבצס או הכשת נחש. במידה ומדובר בתגובה אלרגית יש צורך להחליט על סוג הטיפול בהתאם למצב החיה. גם מופע קל בשלבים הראשונים יכול להתדרדר לבצקת מסכנת חיים (במיוחד בגזעי כלבים בעלי אף פחוס וחך רך מוארך) ולשוק אנאפילקטי.
בתמונות ניתן לראות את גוון בעת ההגעה לטיפול, עוקץ הדבורה, וגוון בבית, בריאה ומאושרת לאחר הטיפול.

 

gwen4