נאחז באויר...

ג'ינג'ר, חתול קופצני ושובב בן שנה, הגיע אל בית החולים לבדיקה אצל ד״ר עמיחי מורשת עם תלונה שנראה כי הוא מתנשף מאד אחרי כל מאמץ קטן וסובל מאפיזודות שיעול קשות. היה ברור שהוא סובל מאוד ממצבו. הוא אומץ על ידי בעליו רק כחודש וחצי קודם לכן ולא היה ידוע על בעיות קודמות. 
בצילומים שנעשו לג'ינג'ר, התבררה במהרה הסיבה הדרמטית לקשיי הנשימה – חלל בית החזה שלו היה מלא באברי מערכת העיכול! הוא סבל מבעיה הנקראת בקע סרעפתי – מצב בו שריר הסרעפת נקרע וכתוצאה מכך איברי הבטן זזים ממקומם אל תוך בית החזה ודוחקים את הריאות ומקשים על פעילות הריאות והלב מחד ועל פעולת העיכול מאידך.

hernia lat hernia VD

 
 
מאחר וג'ינג'ר סבל מאד מהמצב הנוכחי והתקשה לתפקד כחתול צעיר ופעיל, עלתה הדילמה, האם להכניסו לניתוח לתיקון הבקע. הסיבה לדילמה במקרה של ג'ינג'ר היא כי מדובר בניתוח מורכב מאוד ומאחר והבקע קיים ככל הנראה מאז היותו גור ולכן ייתכן שנוצרו הידבקויות בין איברי הבטן לאיברי חלל החזה המסבכים את הניתוח עוד יותר. בניתוח שכזה יודעים איך נכנסים אך לא תמיד יודעים מה תהיה התוצאה. לאחר התייעצויות קדחתניות של צוות הרופאים של בית החולים עם דיעות לכאן או לכאן הכריעה את הדיון ״אימו המאמצת״ של ג'ינג'ר. היא החליטה שאין מה להפסיד ושגם אם חלילה הוא לא ישרוד את הניתוח, לפחות הוא לא יסבול יותר. 
צוות בית החולים החליט להטיל את ביצוע הניתוח על כתפיו של ד״ר אייל רנן, מומחה לכירורגיה, כשמסייעים לו צוות מרדים של 2 רופאים נוספים ושתי אחיות וטרינריות בראשותה של ד״ר ורד אורגד.
במהלך הניתוח נמצא כי הכבד והמעיים של ג'ינג'ר נכנסו לתוך בית החזה שלו וכן נוצרו הידבקויות בין האיברים. לאט ובזהירות הופרדו ההידבקויות, איברי חלל הבטן הוחזרו למקומם והקרע בסרעפת תוקן. לאחר הניתוח ג'ינג'ר אושפז בטיפול נמרץ עם השגחה, ניטור וניקוז של אויר באופן קבוע מחלל בית החזה. לאחר 24 שעות של טיפולים עם עליות ומורדות והרבה דפיקות לב תרתי משמע, מצבו התייצב בהדרגה והוא שוחרר לביתו.
היום חלפו כחודשיים מאז הניתוח. לא רק שג'ינג'ר חזר לעצמו, הוא כמעט והכפיל את משקלו! ג'ינג'ר סופסוף משחק ונהנה מהחיים ללא בעיות נשימה וללא דאגות.

 

 

ginger