מחלקת יולדות, ליום אחד ומיוחד...

יום שלישי, שמונה בבוקר, כשלפתע נכנסו שני נערים עם כלבה קטנה מחוסרת הכרה על הידיים. מסתבר שמדובר בבמבי הפינצ'רית שהיתה בהריון מתקדם ושככל הנראה ניסתה להמליט כל הלילה ללא הצלחה עד אובדן כוחותיה. ד"ר עמיחי מורשת שבדיוק נכנס לבית החולים החל מיד לטפל בכלבה בסיוען של האחיות הוטרינריות שרון וסתיו. נראה שבמבי במצב גרוע מאד – היא היתה חלשה מאד, שכבה  על צידה ללא יכולת לעמוד וללא תגובה לסביבה. היא נראתה כאילו היא בנשימותיה האחרונות והסבל הרב ניכר במבט שבעיניה. הסתבר שבמבי ניסתה במהלך כל הלילה ללחוץ ולהמליט את הגורים ללא הצלחה והגיעה אלינו במצב של התייבשות כשכל מאגרי הסוכר והסידן בדם שלה התכלו לחלוטין. במבי היתה בסכנת חיים מיידית.
 
bambi1
 
ד"ר עמיחי התחיל מייד בטיפול אינטנסיבי שכלל מתן של עירוי נוזלים ורידי בתוספת סידן וסוכר. מיד לאחר מכן ד״ר עמיחי בדק את הכלבה והרגיש גור תקוע בתעלת הלידה שלמרבה ההפתעה, הראה תנועתיות וסימני חיים. בדיקת אולטרסאונד מהירה הראתה שיש עוד גורים בבטן וכולם נראו עם לב פועם... לקחו כמה דקות מורטות עצבים עד שבמבי החלה להגיב מעט. היא התחילה להתאושש ומיד התחילה ללחוץ. בתוך כרבע שעה של מאמץ משותף, ד״ר עמיחי מורשת הצליח לשלוף את הגור הראשון שהראה חיוניות מפתיעה. חבל הטבור נקשר ושרון וסתיו הטכנאיות ניקו וחיממו אותו מאחר ובמבי עדיין היתה חלשה מדי בכדי לטפל בו .
במבי קיבלה כעת זריקת זירוז על מנת לאפשר להמלטה להתקדם. לאט לאט, בשקט ובזהירות, החל גם הגור השני לצאת. לאחר שגם הוא יצא ובעוד במבי ממשיכה לקבל אינפוזיה, מצבה החל להשתפר. היא כבר נראתה עירנית יותר וניסתה להתרומם.  בשלב זה נראה היה שמצבה קצת מתייצב, והיא נלקחה לצילום רנטגן על מנת לראות כמה גורים נותרו ברחמה. למרבית הפלא כמות הגורים היתה כל כך גדולה שכל שיכולנו הוא להעריך שמדובר בלפחות שישה גורים נוספים שממתינים בבטנה העצומה.
במהלך כל שעות הבוקר והצהריים, בשיתוף של צוות הרופאות ד״ר ורד וד״ר מיכל, במבי המשיכה להתייצב ולהמליט עוד שישה גורים כצפוי על פי הצילום. הגורים החלו לינוק ממנה בשקיקה ובמבי החלה לטפל בהם במרץ רב. ליתר ביטחון בשלב זה בוצע צילום רנטגן נוסף ולמרבה ההפתעה נצפה גור נוסף (תשיעי במספר!!!) עמוק ברחם בקרבת הקיבה... לאט ובסבלנות, תוך המשך טיפול, הגור האחרון יצא לאחר שעה וחצי נוספות וכל הצוות נשם לרווחה! ניכר היה בעיניה של במבי שגם לה הוקל מאוד...
 
bambi2
במבי שוחררה עירנית ויציבה לביתה עם כל הגורים היונקים, לא לפני שביצענו צילום פרידה, אבל הפעם במצלמת הטלפון הנייד... תשעה גורים יונקים מהווים עומס רב על גופה של הכלבה ולכן בעליה קיבלו כדורי סידן כדי לתת לה במהלך השבועות הקרובים.
אכן מדובר בסוף שמח וטוב כמו שכולנו אוהבים...
 
ומוסר השכל קטן לסיום הסיפור – המלטה יכולה להיות חוויה משמחת מאד, אך טומנת בחובה בעיות רבות וסיכון לאם ולגורים. במידה וכלבה נכנסת להריון מתוכנן יש לבצע מעקבי הריון בעוד מועד על מנת להכין את הכלבה להמלטה במצב הגופני הטוב ביותר ולהתכונן למספר הגורים, להמלטה או לניתוח קיסרי בעת הצורך. 
ההמלצה שלנו בכל מקרה הינה לעקר ולסרס את חיות המחמד לאור הקושי במציאת בתים לגורים.
 

 

bambi3 bambi4