לכבוד הקיץ שהגיע...

juice_xray

הסיפור מתחיל בשבת בצהריים (כמו תמיד) בשיחה טלפונית בהולה למרפאה:  ג'וס הכלב יצא לטיול קיצי בחוף הים. הוא כל כך נהנה ממשחק המטקות של בעליו והחליט גם הוא להשתתף. אבל ג'וס לא הבין כל כך את חוקי המשחק והחליט לבלוע את הכדור.

"מה לעשות?" שאל אותנו הבעלים.

ובעוד השיחה הטלפונית בעיצומה, החליט ג'וס שהמשחק מאוד מוצא חן בעיניו, והמשיך לשחק עם עוד אנשים על החוף. וכך בלע עוד כדור... אל מול עיניו המשתאות של בעליו...

ההנחיה שנתנו לו הייתה חד משמעית – יש להגיע מייד למרפאה על מנת להוציא את הכדורים. אמנם מדובר בכלב גדול, אך לא כל מה שנכנס דרך הפה יכול להמשיך הלאה, וישנה סכנה שהכדורים יתקדמו מהקיבה, במורד מערכת העיכול, אל המעיים, ובשל הקוטר הצר של המעי - הכדורים ייתקעו ויגרמו לחסימה מסכנת חיים.

 

 

הבעלים לא התמהמה והגיע במהרה למרפאה. ג'וס נראה מאוכזב מאוד מהמשחק שנקטע באיבו. בצילום רנטגן נראו שני הכדורים הסוררים בבירור רב יושבים בתוך הקיבה. כמו כן בצילום נראה שג'וס בלע כמויות לא מבוטלות של חול אשר נעו להן לאורך המעיים וציפו את דופן מערכת העיכול.

 

juice_xray

מאחר שהכלב הגיע במהירות, עוד לפני שהתחילו סימני פגיעה במערכת העיכול, החליט דר' עמיחי מורשת לחסוך מהכלב ניתוח חירום ולנסות להוציא את הכדורים באותה דרך בה נכנסו – על ידי גרימת הקאה.

ג'וס קיבל בזריקה תרופה מיוחדת אשר תוך מספר דקות גרמה לבחילה והקאה. הכדור הראשון יצא מייד, אך הכדור השני התברר כעקשן וסירב לצאת באותה דרך. מאחר שאסור היה לתת באותו יום מנה נוספת של התרופה, קיבל ג'וס אינפוזיית נוזלים כדי לייצב את מצבו, ונשלח לביתו להתאוששות.

למחרת בבוקר חזר ג'וס לניסיון שני. היה קריטי להוציא את הכדור עוד לפני שיגרום לדלקת במערכת העיכול ואף חמור מכך - לחסימה. ג'וס קיבל שוב זריקה של התרופה שגורמת להקאה. הפעם הכדור הסורר לא הצליח להתחמק, ויצא ("הוקא") כלעומת שבא...

matkot

ג'וס חזר לביתו מאושר ונטול כדורים, תוך הנחיה קפדנית להימנע ממשחק מטקות בזמן הקרוב

 

juice

 

  • חשוב מאד לדעת – במקרים של בליעת גופים זרים ישנו זמן קריטי שבו ניתן לעורר הקאה על מנת למנוע חסימה.

  •  יש לבצע את הפעולה במרפאה בסביבה בטוחה ולא בבית, מאחר שבהשראת ההקאה ישנה סכנה לשאיפת נוזלים מסכנת חיים.

  • לא כל גוף זר ניתן להוציא מהקיבה באמצעות השראת הקאה – למשל גופים חדים, או גדולים מאד שעלולים להיתקע או לפצוע את הוושט. 

  • במקרים הללו ישנן שתי אפשרויות נוספות להתמודד עם הבעיה – אנדוסקופיה (כניסה עם ציוד מיוחד ומצלמה למערכת העיכול ושליפה של הגוף הזר) או ניתוח. 

  • בכל חשש לבליעת גוף זר יש ליצור קשר במידי עם הווטרינר המטפל.