כחוט השערה

הסיפור הבא, כמו תמיד, מתרחש בשבת...
מוצאי שבת, 24:00 בלילה, ד"ר מיכל מקבלת טלפון חירום –החתולה מיו מקיאה ללא הרף. בשיחה קצרה התברר שהחתולה לא רק מקיאה אלא כאובה מאד ועל כן הבעלים התבקשו להגיע במהרה לבדיקה.
כשמיו הגיעה למרפאה מצבה נראה עגום – רגע אחד היא עירנית ומתעניינת בסביבה, וברגע השני היא מתפתלת מכאבים בתוך הכלוב. היתה רק בעיה אחת עיקרית – מרוב כאב מיו היתה תוקפנית ביותר ולא אפשרה לבדוק אותה. לאחר שד"ר מיכל חטפה אי אלו שריטות בנסיון לבדוק את החתולה, הוחלט בלית ברירה לטשטש אותה על מנת לרדת לשורש הבעיה.
 
lfb1
 
 
מיו שקעה לאיטה לעולם רגוע של שינה ברוכה ללא כאבים. כבר בתחילת הבדיקה של חלל הפה, ד"ר מיכל גילתה  את מקור הבעיה – מתחת ללשון של מיו היה כרוך חוט דקיק, אשר שני קצותיו השתלשלו מתוחים עמוק לתוך הגרון. החוט היה מעוגן ומתוח כל כך חזק שהתחיל לחתוך ברקמה ולגרום לפציעה של הלשון. במישוש של הבטן לולאות המעי הרגישו מאד אסופות וצמודות אחת לשניה.
מיו סבלה מחסימה בעקבות גוף זר לינארי - חסימה אורכית של המעי על ידי חפץ אורכי – לרוב חוט או שרוך. 
 
נסביר בקצרה שבחתול בריא המעי מתכווץ בתנועה גלית שמתקדמת לאורכו (פריסטלטית) ועל ידי כך מזון מעוכל  מתקדם מצידה האחת של הושט והקיבה פנימה לתוך המעי עד היציאה מהמעי הגס . 
בשל תנועה זו גוף זר לינארי ארוך שמעוגן בנקודה אחת ללשון וחופשי בצידו השני גורם לחסימה על ידי קיפול של מקטעי המעי בצורת אקורדיון סביבו.
בשל אופי החסימה, המעי בסכנה ממשית לפתח נמק וקרע בשל הלחץ של החוט הדק המתוח על הדפנות.
 
מיו הובלה מיד לניתוח חירום שהתבצע בלילה על ידי ד"ר ורד וד"ר מיכל.
בבדיקה של חלל הבטן המעי כבר יצר מראה אופייני של "אקורדיון" – לולאות מעי כרוכות סביב חוט ארוך ומקופלות אחת לצד השניה. לשמחתנו מיו הובאה לבית החולים בזמן ועל כן לא נוצר עדיין קרע במעי.
 
lfb2
במהלך הניתוח בוצעו מספר חתכים במעיים ובקיבה. החוט מתחת ללשון נחתך ומהחתכים במעיים הוצאו לא חוט אחד, אלא ערימה מסועפת של חוטים וניר דבק!!! לאחר הוצאת החוטים החתכים במעיים נתפרו בזהירות ומיו הוכנסה לחדר התאוששות.

lfb3 lfb4

 
 
יום לאחר הניתוח מיו הרגישה מצויין וחזרה להיות חתולה מתלטפת וחמודה, נטולת כאב.
היום, כמעט חודש לאחר הניתוח, היא מרגישה מצויין, וכל החוטים וניירות הדבק הועברו לתיבת מלאכה והרחק מהישג ידה של מיו...