חסימת השתן של אלישע

 

יום שבת אחה"צ ד"ר עירית, הרופאה הכוננית, מקבלת טלפון חירום ממשפחת רוזן - החתול אלישע נראה לא טוב. מדובר בחתול חצר אשר מגיע אל בית המשפחה רק על מנת לקבל אוכל מדי פעם. בשבת כשהוא הגיע לאכול הם שמו לב כי החתול נראה כאוב, מילל הרבה ומתקשה בתזוזה.
ד"ר עירית בדקה את החתול ואבחנה מיד את הבעיה - אלישע סובל מחסימה בדרכי השתן. במישוש הבטן של החתול הורגשה שלפוחית שתן גדולה מאד ונוקשה, והחתול לא הצליח להשתין בכוחות עצמו.
 
elisha1
 
 
בבדיקות דם שנעשו לחתול נראתה פגיעה כלייתית כתוצאה מהחסימה. החתול הורדם מיד ולאט ובזהירות החסימה נפתחה. לאחר פתיחת החסימה יצאה כמות גדולה של שתן דמי. בבדיקה של השתן נראה משקע המכיל קריסטלים רבים מסוג סטרווייט. 
 
elisha2
 
 
אלישע אושפז למשך מספר ימים עם קטטר שתן בכדי לעזור לו להשתין ולפנות את המשקע ועם אינפוזיה וטיפולים תרופתיים לטיפול בכליות. לאחר מספר ימים אלישע התאושש לגמרי, בדיקות הדם שלו חזרו לנורמה והוא שוחרר לא לרחוב, אלא לבית המשפחה הדואגת שממשיכה לטפל בו במסירות על ידי מתן תרופות ומזון רפואי למניעת היווצרות קריסטלים.
תודה רבה למשפחת רוזן על הטיפול המסור בחתול חצר שזכה לשמור על תשע הנשמות שלו!
 
elisha3
 
חסימת שתן הינה מצב מסכן חיים בחתולים! ככל שהחסימה ממושכת יותר הנזק לכליות וללב הולך ומחמיר. בכל סימן של בעיה במתן שתן והתנהגות שונה של החתול סביב ארגז החול יש ליצור קשר מיידי עם הוטרינר המטפל.
 
למידע נוסף על חסימות שתן בחתולים לחצו כאן.