חמש אבנים (ויותר...)

 
שלי המתוקה, כלבונת בת 9, הגיעה אלינו לבדיקה לאחר שבעליה שם לב שמזה מספר ימים היא משתינה בתדירות גבוהה מהרגיל ומדי פעם נראה דם בשתן. על פניו סימנים קלאסיים של דלקת בדרכי השתן.
שלי נבדקה על ידי ד"ר ורד וכחלק מהבדיקה הרפואית הכללית נעשה מישוש של הבטן במהלכו ד"ר ורד הרגישה איזורים נוקשים בשלפוחית השתן אשר החשידו לאבנים בשלפוחית.
בצילום רנטגן שנעשה לשלי התברר עד כמה שלי המסכנה סובלת – בצילום נראו לא אבן אחת ולא שתיים, אלא כמות בלתי נתפסת של אבנים הממלאות את כל חלל השלפוחית!
 
 
DOG Abdomen LA 31 01 2020 12 12 49 952
 
בבדיקת שתן שנעשתה לשלי נראו קריסטלים מסוג סטרוויט (struvite) – גבישי מינרלים המורכבים ממגנזיום, אמוניום ופוספט. קריסטלים אלו עלולים להיווצר כתוצאה מדלקות בדרכי השתן ויכולים להתגבש ליצירת אבנים מסוג סטרוויט. לרוב ניתן להמיס אבנים אלו באמצעות טיפול משולב של אנטיביוטיקה כנגד זיהום חיידקי בדרכי השתן ומזון מיוחד המשנה את חומציות השתן ומאפשר פירוק של האבנים. משך הזמן הדרוש להמסה מלאה של האבנים תלוי בגודלן. לעיתים האבנים מורכבות ממספר סוגי מינרלים ולכן גם אם ממיסים את הסטרוויט עלולים להשאר עם אבן בעלת הרכב מינרלי אחר אותו לא ניתן להמיס.
חשוב לציין, לא בכל מקרה של אבנים בדרכי השתן ניתן להרגישן במישוש הבטני ולכן בכל מקרה של דלקת בדרכי השתן עם נוכחות קריסטלים מומלץ לבצע צילום רנטגן לאתר נוכחות אבנים בכליות ושלפוחית השתן.
במקרה של שלי האבנים היו גדולות מאד ובכדי לנסות להמיסן עם מזון רפואי היה צורך בטיפול ארוך מאד (אפילו מספר חודשים) במהלכו שלי היתה ממשיכה לסבול מגירוי תכוף בשלפוחית. מסיבה זו הוחלט להקל עליה במהרה ולנתח אותה על מנת להוציא את האבנים מהשלפוחית.
ד"ר ורד ניתחה את שלי והוציאה משלפוחית השתן שלה 14 אבנים שנעו בקוטרן בין סנטימטר לחמישה סנטימטר!
 
IMG 20200115 WA0003שלי התאוששה מהניתוח במהרה וכבר למחרת הניתוח נראתה הטבה משמעותית בעשיית הצרכים.
החדשות הטובות הן שניתן למנוע היווצרות של אבנים חדשות באמצעות האכלה במזון רפואי ייעודי המונע היווצרות קריסטלים ואבני סטרוויט.
כולנו מרגישים הקלה עצומה בשביל שלי ושמחים לראות אותה בריאה ומאושרת בחיסונים.
 
 
IMG 20200131 WA0001