הרפתקאות בילבי

בילבי הקטנה הגיעה אלינו לבדיקה השבוע כשהיא בצרה צרורה - מזה יומיים בילבי מתקשה לאכול, מריירת כל הזמן ויש לה ריח רע מהפה. בנוסף בעליה שמו לב שהיא מגרדת את הפנים כל הזמן.
בבדיקה של חלל הפה התגלתה במידית הסיבה לצרה - חתיכת עצם שתקועה בין השיניים והחיך הקשה של בילבי.
bilbi1
 

בעליה של בילבי הופתעו מאד מהממצא שכן הם בשום פנים ואופן לא מאכילים אותה בעצמות. ככל הנראה בילבי השובבה נשנשה את העצם בטיול בחטף ובמהרה לפני שמישהו שם לב.
לשמחתנו ולשמחתה של בילבי ניתן היה לחלץ את העצם מבלי לטשטש אותה, ולאחר חילוצה נעשתה בדיקה יסודית נוספת של חלל הפה בה לא נמצאו עצמות נוספות ולא נראו פצעים.
בילבי קיבלה טיפול תומך ומיד החלה לאכול בשמחה .
 
bilbi3
בעבר היתה רווחת האמונה שכלבים צריכים לאכול עצמות. היום כבר ידוע שמדובר במיתוס שגוי ומסוכן - אכילת עצמות מסוכנת מאד לחיות המחמד שלנו, כלבים וחתולים.
עצמות עוף ובקר עשויות לגרום לצרות צרורות בכל מערכת העיכול החל מחלל הפה דרך הושט, הקיבה, המעי הדק והגס, לכל חלק יש את הנזק הקטלני הפוטנציאלי שלו - דלקות שונות, חסימות, פציעות ולעתים גם חירור של דופן המעי.
חשוב מאוד! ישנם אנשים שמבשלים את עצמות העוף עד היותן פריכות וחושבים שעכשיו אכילתן בטוחה. העצמות הפריכות נשברות לזיזים קוצניים וחדים מאד שאף הם עלולים לגרום לנזק לדופן של מערכת העיכול ועל ידי כך לגרום להקאות ושלשולים דמיים במקרה הרע ולעצירות קשה וקטלנית במקרה הגרוע. לעומתן עצמות בקר עגולות המורתחות במרק אף הן אהובות במיוחד על הכלבים, אך מעבר לבעיית הזיזים החדים שמשתחררים גם מהן בזמן לעיסה, ישנה כאן בעיה נוספת - בשל המבנה הטבעתי שלהן הן עלולות להיתפס ולהינעל סביב החוטם או הלסת!
אנא מכם, המנעו לגמרי ממתן עצמות לכלבים וחתולים והקפידו להיות עירניים בטיולים עם הכלבים, במיוחד אלו שמנסים לטעום כל דבר בשדה הראיה שלהם.
שבת שלום!
 
bilbi2