זהירות, דקל ננסי!!!

 
דקל ננסי (ציקאס;  Sago Palm - Cycas revoluta) הינו צמח נוי הנפוץ בגינות ציבוריות ובבתים פרטיים. מדובר בצמח בעל קליפה סיבית ונוקשה ועלים דוקרניים (אם כי לעיתים טעימים), ולכן לרוב בעלי חיים נמנעים מאכילה שלו. לצערנו,
בחודשים האחרונים הגיעו אלינו שני מקרים טראגיים של גורות צעירות, מבתים שונים, אשר אכלו בהזדמנויות שונות את הצמח והגיעו אלינו עם הרעלה חמורה.
 
cycas
 
כל חלקי הציקאס רעילים אך ריכוז הרעלנים הגבוה ביותר נמצא בגרעינים (אגוזים). ישנם שלושה סוגי רעלנים: הרעלן העיקרי cycasin גורם לפגיעה כבדית חמורה. הרעלן השני (Beta-methylamino-L-alanine) גורם לפגיעה במערכת העצבים. הרעלן השלישי עדיין אינו מזוהה אך ככל הנראה פוגע במערכת העצבים. 
הסימנים הקליניים הראשונים מופיעים תוך מספר שעות וכוללים סימני דלקת-מעיים אקוטיים: הקאות ושלשולים. אליהם עשויים להתלוות חוסר תאבון וריור. ההרעלה הולכת ומחמירה על פני מספר ימים ומתפתחת פגיעה במערכת העצבים ופגיעה כבדית חמורה עד לכשל כבד. הסימנים המופיעים בשלב זה כוללים חוסר תאבון, הקאות ושלשולים דמיים, צהבת, כשל מערכת הקרישה ודימומים ספונטניים, פגיעה כלייתית עם שתיה והשתנה מרובה, רעידות ועוויתות.
מדובר בהרעלה קטלנית עם אחוזי תמותה גבוהים ביותר, גם עם טיפול אגרסיבי מאד. בכל חשד לאכילת דקל ננסי יש לפנות במיידית אל הוטרינר המטפל! יש לשים לב במיוחד לגורים צעירים אשר יש להם נטיה לאכול צמחיה ועשבים בטיולים ובגינה.
 
למידע נוסף על גורמי הרעלה נוספים לחצו כאן.