גם אנחנו מצליחים להיות מופתעים כל פעם מחדש...

קיטי, חתולה צעירה ופעלתנית, הגיעה אלינו לבדיקה בשל בעיה יוצאת דופן – הבעלים שלה שמו לב לחוט מבצבץ מישבנה. עד לאותו יום קיטי הרגישה מצויין, אכלה ושתתה. בצהריים שמו לב כי היא מעט חסרת מנוחה ויש חוט המבצבץ מפי הטבעת שלה. בעליה המסורים עקבו בדאגה לראות אם החוט יתקדם ויצא. לא רק שלאחר כשעתיים נראה היה שאין התקדמות, אלא שקיטי גם החלה להקיא בצורה קשה. בשלב זה בעליה הבינו שמצבה מתדרדר והביאו אותה מיידית אלינו לבדיקה.

 

kitty1

דר׳ גבי בדק אותה וגילה חוט בד באורך כ-20 ס"מ שמבצבץ מפי הטבעת שלה. ניסיון עדין ביותר לראות האם החוט יכול לצאת במשיכה הבהיר כי החוט מעוגן היטב במערכת העיכול שלה. במישוש של הבטן לולאות המעי הורגשו מעובות ומכונסות יחדיו. צילום רנטגן אישש את מה שחשדנו – החוט שקיטי בלעה הסתבך בכל מערכת העיכול שלה וגרם למצב מסכן חיים הנקרא חסימת "גוף זר לינארי".

 

kittylat kittyVD


בחתול בריא המעי מתכווץ בתנועה גלית שמתקדמת לאורכו (פריסטלטית). על ידי כך מזון מעוכל מתקדם מצידו האחד של הושט והקיבה פנימה לתוך המעי הדק דרך המעי הגס ועד היציאה מפי הטבעת. בשל תנועה זו חוטים ושרוכים שנבלעים בשלמותם עשויים להיתקע בקצה האחד שלהם ולהיות מעוגנים בנקודה אחת כלשהי במערכת העיכול. תנועת המעיים סביב הקצה האחר החופשי של החוט גורם לחסימה על ידי קיפול של מקטעי המעי בצורת אקורדיון סביב החוט.
בשל אופי החסימה המעי בסכנה ממשית לפתח נמק וקרע בשל הלחץ של החוט המתוח על הדפנות.


קיטי הובלה מיד לניתוח חירום שהתבצע על ידי ד"ר ורד אורגד וד"ר מיכל הראל. כבר יצא לנו לנתח גופים זרים לינאריים בכלבים ובחתולים, אך הפעם נכונה לנו הפתעה:
קצה החוט האחד היה מעוגן בקיבה, ומשם הקצה השני עבר בכל מערכת העיכול,החל במעי הדק לכל אורכו, המשיך במעי הגס ויצא מפי הטבעת. כל המעי של קיטי יצר מראה אופייני של "אקורדיון" – לולאות מעי כרוכות סביב חוט ארוך ומקופלות אחת לצד השניה. על מנת לחלץ את החוט לפני שייגרם נזק נוסף ובלתי הפיך היה צורך בפתיחה כירורגית של מערכת העיכול בשתי נקודות: גם בקיבה וגם במעי הדק. החוט הוצא כולו בזהירות מכל חלקי המערכת ולאחר שווידאנו כי אין גופים זרים נוספים וכי לא נוצר נזק נוסף למעי החתכים במעיים נתפרו ונבדקו שאין מהם דליפות. הניתוח הסתיים בהצלחה, קיטי התעוררה בהדרגה ועברה להתאוששות.
לאחר הוצאת החוט, נכונה לנו ההפתעה האמיתית – החוט כולו נמדד – ונמצא שאורכו היה 3 מטר!!! ללא ספק שיא חדש במרפאתנו.

kitty2 kitty3

 


האתגר כעת של כל הצוות היה לאושש את קיטי.
לאחר מספר ימים רצופים של טיפול תומך ורידי אינטנסיבי קיטי החלימה לגמרי וחזרה להיות חתולה פעלתנית ושובבה.

עד היום בעליה של קיטי לא יודעים היכן קיטי מצאה את החוט וכיצד היא בלעה אותו. אנו מקווים מאד שלא יקום החתול שינסה לשבור את השיא שלה...

***למי שלא יודע ,מומלץ להימנע לחלוטין מלתת לחתולים לשחק עם חוטים או סרטים ארוכים***

למידע נוסף על גוף זר לחצו כאן.